Son dakika haberi bulunmamaktadır. Anasayfa    |    İletişim
Arduç Köyü
Anasayfa | Haber Ara | Chat | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Z.Defteri | Sitene Ekle |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

DÖVİZ

  Döviz Alış Satış
  Dolar 26.9910 27.0396
  Euro 18.1951 18.3156

HAVA DURUMU

Giresunlu İstanbul da Birlik Oldu

Giresun Valiliği ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) birlikte gerçekleştirdiği Yatırım Fırsatlarının Değerlendirilmesi toplantısı, dün akşam İstanbulda yapıldı

Kategori  Kategori : Ekonomi
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2836
Tarih  Tarih : 14 Mart 2010, 21:17

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Giresun Valiliği  ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) birlikte gerçekleştirdiği “Yatırım Fırsatlarının Değerlendirilmesi” toplantısı, dün akşam İstanbul’da yapıldı.

İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’nda saat 19.00’da başlayan “Giresun’a Yatırım Fırsatlarının Değerlendirilmesi” toplantısına Vali Mustafa Yaman, Giresun Milletvekilleri Nurettin Canikli, Ali Temür, Hacı Hasan Sönmez, Murat Özkan, Eşref Karaibrahim, İstanbul Milletvekilleri hemşehrimiz Hüseyin Besli, Ünal Kaçır, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İ.M.K.B.) Başkanı Hüseyin Erkan, Kadıköy Kaymakamı Hasan Karahan, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, AK Parti Giresun İl Başkanı Mehmet Geldi, CHP Giresun İl Başkanı Murat Ersoy, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden, Bulancak Belediye Başkanı Av. Kadir Aydın, Dereli Belediye Başkanı Ecz. Zeki Şenlikoğlu, Görele Belediye Başkanı Mimar Ertuğrul Melikoğlu, Doğankent Belediye Başkanı Nazmiye Kabadayı, Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun TSO Meclis Başkanı İbrahim Kara, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Karadere, Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Demirci ile İstanbul ve
Giresun’da ikamet eden 250’nin üzerinde sanayici ve işadamı katıldı.
 

Sunuculuğunu, Türk Basınına yıllardır hizmet veren herkesin yakından tanıdığı isim gazeteci hemşehrimiz Haldun Domaç’ın yaptığı toplantıda konuşan Vali Mustafa Yaman, “Böylesi birlikteliğin ilk kez sağlanması bizleri mutlu ediyor. ‘Her şey Giresun için’ sloganı ile çıktığımız bu yolda, çok kısa zamanda önemli mesafeler kaydedeceğimize inanıyorum. Yatırım için İlimize gelecek olan şirketlerin gönüllü temsilcisi olacağım. Giresun’a hizmet edenlere her türlü yardımı sağlayacağız” dedi.

 Giresun’un en fazla göç veren İllerin başında geldiğini belirten Vali Mustafa Yaman, başta ekonomik zorluklar ve çeşitli nedenlerle denizine, fındığına hasreti göze alarak gurbetin yollarına düşen Giresunluların bugün bir arada olmalarının, Giresun’un ekonomisine önemli katkı sağlayacağını söyledi

Başta İstanbul olmak üzere Ülkemizin çeşitli bölgelerinde ve yurtdışında bugüne kadar alnının akıyla çetin mücadeleler veren Giresunluların Giresun için de yapacağı şeyler olduğuna dikkat çeken Vali Mustafa Yaman, “Bugün burada, alnının akıyla, alanlarında başarılı olmuş güzide bir toplulukla aynı ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hepinizi yürekten selamlıyorum” dedi.

 
Atalarımızın, “Birlikten Kuvvet Doğar” prensibinden hareketle; teknolojinin insan hayatına girmediği dönemlerde imece usulüyle, insanüstü gayretlerle nice zorluğu yendiğini de ifade eden Vali Mustafa Yaman, bu başarıların bize örnek olmasını, atalarımızın bize emaneti olan vatanımıza ve onun güzide bir köşesindeki Yeşil Giresun’umuzu, daha yaşanır kılmak ve göçü tersine çevirerek, sıla hasretini dindirmek için el birliğinin şart olduğunu söyledi
Kapanan fabrikalar ve özel sektör işletmelerinin durumu ile Giresun ekonomisinin herkesçe bilindiğini belirten Vali Mustafa Yaman, 5084 Sayılı Yatırım ve İstihdamın Teşvikine Yönelik Kanunun yürürlüğe girmesiyle, ilimizdeki yatırım çalışmalarının gözle görülür şekilde hızlandığını söyledi. Vali Yaman, “Yasa ile birlikte ilimizde önemli fabrika ve tesisler açılmıştır” dedi.
İstanbul’da yapılan toplantının önemine bir kez daha değinen Vali Mustafa Yaman, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bildiğiniz gibi, 14.07.2009 tarih ve 2009/15199 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki karar 16.07.2009 tarih ve 27290 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. İlimiz, yatırım desteklerinin en avantajlı bölgesi olan IV. Bölgede yer almaktadır.
 

Bölgesel olarak teşvik sisteminden faydalanılacak sektörler, yayınlanan kitapçıkta belirtilmiştir.
Bu akşam, buradaki birlikteliğin meydana getirdiği sinerji ve enerjiyle beraber, güçlü bir Giresun Lobisi oluşturmamızın gerekliliği bir kez daha açıkça ortaya çıkmaktadır.

Bir şehri sahipleneceklerin öncelikle o şehirde doğup büyümüş, havasını teneffüs etmiş, okullarında eğitim almış, acı tatlı hatıraları olmuş, şehrinin derdiyle dertlenip, mutluluğuyla mutlu olanların olması gerekmektedir.

Öyleyse, Giresun’umuza önce Giresunlular sahip çıkmalıdır. Biz sahip çıkmazsak, başkaları hiç sahip çıkmaz. Giresun’a önce İstanbul’daki, Anakara’daki, Bursa’daki, İzmir’deki Giresunlu işadamı sahip çıkmalıdır. İstanbul’da yaşayan, Türkiye’de ve dünyada marka olmuş çok değerli işadamlarımız var. Bu işadamlarımızdan bir kısmı, ilimize önemli hizmetler yapmışlardır ve yapmaya devam etmektedirler. Kendilerine buradan şükranlarımı arz ediyorum. Ancak bu yeterli gelmemektedir. Aynı özveri ve desteği, diğer Giresunlu iş adamlarımızdan da bekliyor, onları ilimize karşı vefa borçlarını ödemeye, yani yeşil Giresun’umuza yatırım yapmaya davet ediyorum.

 
Siz değerli işadamlarımıza, bu toplantıda şu garantiyi veriyorum. İlimize yatırım için kim gelirse gelsin, bir ilin Valisi olarak şirketlerinizin gönüllü temsilcisi ve danışmanı olarak her türlü yardımı sağlayacağım. Valiliğimizin tüm imkânlarını seferber edeceğim. Bizin için önemli olan Giresun’da istihdam oluşturmak, Giresun’daki işsizlere yeni iş sahaları açmak, şehrimizin makûs talihini yenip, göçü geri çevirmektir..
“Giresun için el ele diyerek” katıldığınız bu toplantının, Giresun’umuz için atacağımız adımların başlangıcı olacağına yürekten inanıyorum. Yaptığınız ve yapacağınız yatırımlardan dolayı şimdiden şahsım ve ilim adına teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu toplantının tertiplenmesine önemli katkı sağlayan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğu ile Yönetim Kurulu Üyelerine ve diğer emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.”
 

Toplantının açılışında konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu da, Giresun’a yatırım yapacakların çok farklı avantajları bulunduğunu söyledi. Çakırmelikoğlu, teşvikten yararlanmak isteyen sanayici ve işadamlarına Giresun TSO olarak her türlü kolaylığı sağlayacaklarını, komşu ülkelere açılan kapılar nedeniyle de ihracat ve pazar sıkıntısı yaşanmayacağını ifade etti.
“Sizleri Giresun’a yatırım yapmaya davet ediyoruz, bunun için buraya geldik” diyen Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, son 15 yılda Giresun’da birçok işletmenin kapandığını, 2011 yılı sonuna kadar uzatılan teşvikle Giresun ekonomisini yeniden canlandırmayı planladıklarını söyledi.
 

Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’nun konuşmasından sonra Giresun TSO Mali Danışmanı Mustafa İşcan da, yatırımlar hakkında teknik bilgiler verdi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İ.M.K.B.) Başkanı Hüseyin Erkan da yaptığı konuşmada, şirketlerin önemine değindi. Erkan, şirketlerin mutlaka kurumsallaşması gerektiğinin altını çizdi.

 
Başta Giresunluları ve diğer işadamlarını Giresun’a yatırım yapmaya çağıran İ.M.K.B. Başkanı Hüseyin Erkan, “Siz yatırım yapın, biz arkanızda olacağız” dedi.
İ.M.K.B. Başkanı Hüseyin Erkan, 2010 yılının Mayıs ayında Borsa yönetimi olarak Giresun’u ziyaret edeceklerini de sözlerine ekledi.
TSO’nun 112 yıllık tarihinde böyle birlikteliğin ilk kez görüldüğünü söyleyen MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan da, “İstanbul’daki işadamlarımız burada, ama hepsinin memleketleri ile gönül bağı var. Çok göç veren bir İliz, bunun önlenebilmesi için ciddi yatırımlar yapılmalı” dedi.Kayserili işadamlarını da örnek veren MHP Milletvekili Murat Özkan, devlet-millet işbirliği ile fabrikalar kurulmasını önerdi. Milletvekili Özkan, üstün gayretleri nedeniyle Vali Mustafa Yaman’a ve Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’na da teşekkür etti.
 
 
CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim de yaptığı kısa konuşmada, “İlimizin kalkınması için ciddi yatırımlar yapılmalı. Herkesi Giresun’a yatırım yapmaya davet ediyorum. İlimizin sorunlarını biliyoruz, böylesine önemli gördüğümüz bu toplantıyı Giresun’da da gerçekleştirelim” dedi.
Çok önemli bir organizasyona imza atıldığını ifade eden AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli de, Giresun’un yatırım için çok cazip bil İl olduğunu söyledi.
“İlimizde potansiyel var. 5084 sayılı yasanın çıkmasından sonra bin kişinin çalıştığı iki fabrika Giresun’da kurulmuştur” diyen Milletvekili Nurettin Canikli, “Yatırım yapmak isteyen hemşehrilerimizin, yatırım yapmama yönünde hiçbir mazereti yok. Sanayileşmek için İlimiz hazır, her türlü imkân var” dedi.

 
Milletvekili Nurettin Canikli, OR-Gİ havaalanının ek yatırım programına alınacağını da sözlerine ekledi.
İstanbul’daki toplantıya katılanlardan Bahçeşiher Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Uğur Dershaneleri Sahibi Enver Yücel ile Bahat Sağlık Hizmetleri Grubu Başkanı Opr. Dr. Reşat Bahat’ta, böylesi bir toplantının Giresun’a çok şey kazandıracağını belirttiler. Yücel ve Bahat, “Bugün burada gördüğümüz birliktelik hiçbir zaman bozulmasın” dediler.
Toplantının sonunda, Giresun Üniversitesine (GÜ) katkıları nedeniyle İ.M.K.B. Başkanı Hüseyin Erkan’a, Vali Mustafa Yaman tarafından plaket verildi. Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu da, bu toplantının yapılması için kendilerine her türlü imkânı sağlayan İstanbul Ticaret Odası Başkanına teşekkür plaketi verdi.
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Ekonomi

En Çok Okunan Haberler

DUYURU

TOPAL OSMAN AĞA16 Ocak 2012

TAKVİM

SAYAÇ

ÖNEMLİ LİNKLER

SAYAÇ

arduckoyu.com © 2007 - 2010 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Köşe yazılarından yazarları, yorumlardan yorumu yazan şahıslar sorumludur. Arduckoyu.Com sorumlu tutulamaz.
Web: www.arduckoyu.com | E-Mail: info@arduckoyu.com
Altyapı: Mydesign | Tasarım: